top of page

UDZIAŁ W SYMPOZJUM
EXHIBITING FASHION

Museum at FIT, Nowy Jork
8.03.2019

Jednodniowe sympozjum zorganizowane przez Muzeum przy Fashion Institute of Technology związane jest z obchodzoną w 2019 roku rocznicą 50-lecia działalności tego właśnie Muzeum. Powstało ono przy Fashion Institute of Technology,  wyższej szkole będącej częścią State University of New York (SUNY), by wspierać edukację w zakresie mody. Oddawała to ówczesna nazwa: Design Laboratory. Początek tej instytucji nie był więc imponujący, podobnie jak tempo powiększania kolekcji, a jednak renoma Design Laboratory systematycznie wzrastała. Okazało się, że znakomicie funkcjonuje jako narzędzie edukacyjne. Sprawy nabrały tempa w latach osiemdziesiątych, kiedy otwarto przełomową wystawę Fashion and Surrealizm stworzoną przez Richarda Martina i Harolda Kodę. Okazało się, że to niewielkie w sumie miejsce może tworzyć przełomowe wystawy. W 1993 roku zmiana rangi została podkreślona zmianą nazwy - powstało Museum at FIT. Kolejnym przełomowym momentem (1997) było pojawianie się w tej instytucji dzisiejszej legendy – Valerie Steele jako głównego kuratora. Sześć lat później była już dyrektorem tej instytucji i do dziś pełni tę funkcję. Jej charyzma, kuratorska intuicja oraz akademickie podejście do wystaw mody sprawiły, że Museum at FIT jest jedną z najbardziej liczących się instytucji na świecie.

Wypracowana przez lata pozycja Muzeum przy FIT pozwoliła na zaproszenie do Nowego Yorku najbardziej liczących się kuratorów i akademików zajmujących się wystawami mody i ubioru.

Dr. Valerie Steele and Colleen Hill, “Exhibitionism: 50 Years of The Museum at FIT”
Dr. Julia Petrov, “The History of Fashion Curation”
Dr. Alexandra Palmer, “Fashion Exhibitions: The Good, the Bad, and the Pointless”
José Teunissen, “Different Ways of Exhibiting Fashion in the Museum”
Marie Riegels Melchior, "Fashion and Dress Museology"
Dr. Christopher Breward, "Scholarship and Curation"

Amy de la Haye, “Teaching Fashion Curation”

Dr. Marco Pecorari, “Contemporary Fashion Exhibitions in Paris”
Simona Segre Reinach, "Fashion Exhibitions in Italy"
Elizabeth Way and Joy L. Bivins, “The African Diaspora in Fashion Exhibitions”
Circe Henestrosa, Ana Elena Mallet, and Tanya Melendez-Escalante, “Narratives About Mexico in Fashion Exhibitions”
Judith Clark, "Experimentation in Fashion Exhibitions"

Oczywiście możliwość wysłuchania ich wystąpień to jedno. Najważniejsze jednak (jak zawsze) okazały się rozmowy za kulisami, pozwalające na wymianę poglądów i doświadczeń, a także na nawiązanie nowych znajomości. Nawiązane kontakty pozwolą mi realizować nowe projekty, o których informował będę na bieżąco.

Mój udział w sympozjum był możliwy dzięki dofinansowaniu z programu KULTURA POLSKA NA ŚWIECIE zarządzanego przez Instytut Adama Mickiewicza.

LOGO IAM-CULTURE 2016 EN colour POWERED

14. marca 2019

KONSTRUKTYWNE SPOTKANIE „Wystawianie mody” – relacja z sympozjum

FORMA, Poznańska szkoła konstrukcji ubioru

Wstęp wolny

bottom of page