top of page

DIALOGI W WYOBRAŹNI
Wystawa strojów i obiektów z kolekcji Muzealne Mody
i Muzeum Zamkowego w Pszczynie

13.06.2018 - 30.11.2018
STAJNIE KSIĄŻĘCE MUZEUM ZAMKOWE W PSZCZYNIE

Czy coś wspólnego mają ze sobą zbroja samuraja i damski płaszcz wieczorowy? Jak razem wyglądać będzie ciężka rzeźbiona rama z koronkową suknią? Tytułowe dialogi między przedmiotami najpierw pojawiły się w wyobraźni jej twórców. Od czerwca gościć będą w klimatycznych wnętrzach Stajni Książęcych.

Muzea przyzwyczaiły nas do oglądania przedmiotów w określonym porządku, umieszczonych najczęściej zgodnie ze swym przeznaczeniem. Tym razem jednak Muzeum Zamkowe proponuje wystawę, gdzie wyobraźnia i swoboda skojarzeń daje niecodzienne zestawienia. Obiekty pochodzące ze zbiorów Muzeum Zamkowego zostały połączone ze strojami i akcesoriami z kolekcji Muzealne Mody.

Yves Saint Laurent, Christian Dior, Paco Rabanne czy Issey Miyake to niektórzy ze znanych projektantów mody, których ubiory będzie można zobaczyć na wystawie. Wejdą one w dialogi z obrazami, porcelaną, grafikami i meblami ze zbiorów Muzeum Zamkowego. Będą to obiekty rzadko pokazywane, przechowywane w magazynach muzealnych, ale także takie, które na co dzień eksponowane we wnętrzach zamkowych, jednak w innym kontekście.

Podzielona na kilka części wystawa zwróci uwagę na postrzeganie i znaczenie kolorów, form, wzorów czy inspiracji naturą i innymi kulturami, które można znaleźć niezależnie od rodzaju przedmiotów.

W oparciu o prezentowane obiekty Zwiedzający wystawę będą mogli stworzyć własne dialogi w wyobraźni i samodzielnie odkryć nieopisane połączenia między przedmiotami.

bottom of page